...към Заглавна страница

Контактни лещи



Какво представляват контактните лещи?
Защо контактни лещи?
Очила или контактни лещи?
Какви видове контактни лещи има?
Какви са видовете меки лещи?
Как да избера какви да нося аз?
Какви грижи трябва да се полагат за контактните лещи?
Какви усложнения могат да настъпят при носенето на контактни лещи?
Колко често трябва да посещавам очния си лекар?

Какво представляват контактните лещи?

Контактните лещи са приспособления, с диоптрична сила, които се поставят върху окото за да компенсират оптичните му несъвършенства. Понякога се използват с лечебна или естетична цел.

Начало

Защо контактни лещи?

С контактните лещи е възможно постигане на максимално зрение при наличие на рефракционни аномалии и алтернативен вариант на очилата.

Най- честото съображение за използването им е удобството и предимствата им пред очилата при определени дейности: спорт, някои професии (актьори, военни) и др.

Точните контактни лещи осигуряват максимално и ясно виждане и широко зрително поле.

Начало

Очила или контактни лещи?

Очилата остават златния стандарт за корекция на рефракционните аномалии. Пациентите, които носят контактни лещи трябва да имат и очила, като най- разумно е редуването им.

Контактните лещи улесняват пациентите в повечето им дейности, но предполагат разумно носене и грижи за добра очна хигиена.

Някои очни състояния и заболявания изискват наложително ежедневно носене на контактни лещи: кератоконус, аниридия, след операция за вродена катаракта и др.

Какви са предимствата на контактните лещи?

  • прилягат непосредствено върху очната ябълка и поради това са почти незабележими;
  • липсата на рамка дава възможност за по-широко зрително поле, т.е. човек вижда по-голяма част от заообикалящото го пространство
  • при пациенти с високо късогледство, далекогледство и астигматизъм се получава по- добро зрение с контактни лещи в сравнение с очилата;
  • предметите са много близки до естествената им големина (очилата за високо късогледство намаляват образа, а за високо далекогледство го увеличават);
  • не се мокрят и запотяват при лошо време;
  • не се получават отблясъци.
  • Какви са предимствата на очилата?

  • рамката на очилата често е естетичен аксесоар, като според утвърдилите се представи е признак и на „начетеност”;
  • очилата, особено когато са по-големи и не са напълно прозрачни умело скриват естетични дефекти;
  • не се изискват особени грижи за поддържането им и носенето им не крие риск от инфекции.
  • Начало

    Какви видове контактни лещи има?

    В зависимост от материала, от който са направени контактните лещи се делят (най-общо) на меки и твърди. (Съществуват и вътреочни лещи – те компенсират оптичната система на окото при отстраняване на катаракта и не са тема на този текст.)

    Първоначално са създадени твърдите контактни лещи и при определенислучаи те остават по-доброто или единствено решение. При тях е ноебходима по-дълга първоначална адаптация, с по-малък диаметър са и с тях се борави по-лесно.

    Начало

    Какви са видовете меки лещи?

    С меките лещи могат да се коригират късогледство, далекогледство, астигматизъм и пресбиопия. Изработват се от съвременни хидрогелни и силикон- хидрогелни материали. С тях се свиква по-бързо, с по-голям диаметър са и научаването на техниката на поставяне и сваляне отнема повече време. Водното им съдържание е различно, което трябва да се съобрази при нарушения на слъзния филм.

    Има такива за еднодневна употреба, за честа подмяна (на 1или 3 месеца), както и за ежегодно носене.

    Много е важно количеството кислород, което достига през лещата до роговицата да е достатъчно за нейното хранене и функции (нормално роговицата няма съдове и получава част от хранителните вещества от сълзите). Тази характеристика на лещите трябва да се съобрази при определяне режима на носене.

    Начало

    Как да избера какви да нося аз?

    Съобразявайки се с Вашите желания, нужди и състояние на очите, Вашия очен лекар ще Ви препоръча най- подходящите за Вас контактни лещи.

    Преди поставянето на пробни лещи се прави подробен очен преглед който включва изследване на зрението, оглед на очното дъно (при пациенти с голямо късогледство и оплаквания оглеждане на периферията на ретината), измерване кривината на роговицата и тестове за състоянието на слъзния филм. Пробните лещи позволяват на очния специалист да прецени как са центрирани и каква е подвижността им върху окото, а на Вас да ги усетите и опитате да боравите с тях.

    Начало

    Какви грижи трябва да се полагат за контактните лещи?

    Носенето на контактни лещи предполага отлична хигиена и ежедневни грижи за тях.

    Ръцете се измиват задължително със сапун преди боравенето с контактните лещи. След свалянето им се почистват от механични налепи и се поставят в пресен разтвор за съхранение и дезинфекция на контактни лещи. (Повечето разтвори за контактни лещи са с няколко функции: съхранение, дезинфекция, изплакване). Преди поставянето се изплакват отново с разтвора.

    С тях не се плува и не се къпе.

    При поставени контактни лещи не се накапват капки в очите, освен ако не са назначени от офталмолог.

    Начало

    Какви усложнения могат да настъпят при носенето на контактни лещи?

    Усложненията при носенето на контактни лещи са от страна на конюнктивата, на роговицата и на клепачите.

    При неспазване на добра хигиена и поставяне и сваляне на контактните лещи с неизмити ръце е възможна появата на конюнктивит. Лечението се провежда след консултация с очен специалист.

    При одраскване на роговицата и инфектиране може да се развие възпаление - кератит. Навременното и правилно лечение е от изключителна важност, защото може да се намали прозрачността на роговицата и зрението да остане трайно намалено.

    Носенето на неподходящи меки контактни лещи или удължаването на часовете с тях може да доведе до появата на съдове в периферната част на роговицата. (Нормално роговицата е прозрачна и няма съдове).

    Неспазването на препоръчаната продължителност на носене на контактните лещи може да доведе до промени на вътрешната страна на клепачите и дори до известно спадане на клепачите.

    Желателно е при наличие на оплаквания от страна на очите да се допитате до Вашия очен специалист.

    Начало

    Колко често трябва да посещавам очния си лекар?

    Поставянето на контактни лещи става след пълен очен преглед от очен специалист. Контролните прегледи са в зависимост от вида на контактните лещи и режима на носене.

    При болка, дразнене или намалено зрение е необходима спешна консултация.

    Начало

    издание - септември 2008

    ...към Заглавна страница